Díky podnikatelským inkubátorům školy nabízí nové atraktivní kroužky
Další inkubátory na podporu podnikavosti zpřístupnily svým žákům školy i v Okružní a Jesenické ulici v Bruntále. Dne 9.9.2021 byly inkubátory na těchto školách slavnostně otevřeny opět za přítomnosti vedení města, vedení školy, realizačního týmu vedoucího partnera projektu a zástupce českého partnera SPŠ a OA Bruntál.
Díky projektu Síť školních podnikatelských inkubátorů mají bruntálské děti od září možnost navštěvovat v některých školách nové tvůrčí kroužky, stejně jako školáci na straně našich polských partnerů v Prudniku.
Znalosti z oblasti multimediální a propagační tvorby mohou nově v rámci inkubátoru získat děti ze ZŠ Bruntál, Jesenická 10. „Žáci se například naučí tvořit reklamní letáky. Tvořit v grafických programech, pracovat s fotografií a videem. Naučí se stříhat šoty, které si sami natočí, vyrábět reklamní materiály, potisky na textil, kšiltovky a další předměty sloužící k propagaci, budou se učit pracovat s 3D tiskárnou a podobně,“ prozradil Marek Jelínek, který je jedním z koordinátorů na ZŠ a také tento kroužek povede. Realizovat své nápady mohou žáci díky nové technice, kterou Město Bruntál v rámci projektu pořídilo, jako např. 3D tiskárny, plotry, fotoaparáty, sublimační tiskárny apod.
Nakoupily se také šicí stroje, materiál a pomůcky na výrobu šperků, svíček nebo dekorací do Tvůrčího kroužku.
Škola chce děti vychovávat k podnikání také prostřednictvím vyučování v hodinách dílen, kde budou mít možnost se rozvíjet v oblasti pěstitelství a práce se dřevem. Zatím to účelem byly pořízeny skleníky, zahradní domky, záhony, kompostéry, a do dílen různé stroje a nářadí jako např. soustruhy, pily, svěráky apod. Žáci se budou se učit nejen vyrábět a pěstovat, ale také se dozví, jak výrobek ocenit, jak jej propagovat, jak jej prodat a podobně.
Stejný cíl mají i aktivity, které pro své žáky připravila ZŠ Bruntál, Okružní 38, kde byla zřízena šicí dílna pro kroužek Módní tvorby. Dále zde byla vybavena keramická dílna pecí a hrnčířským kruhem. Své místo zde našel i kroužek rukodělných činností a košíkářství.
Ve většině škol, jež se projektu Síť školních podnikatelských inkubátorů účastní, se podařilo do aktivit zapojit i nepedagogické pracovníky školy. Práce v dílnách povedou zkušení školníci, péct se budou děti učit pod vedením zapálené cukrářky, kterou škola zaměstnává jako sekretářku.
„U nás bude s dětmi pracovat paní uklízečka, která je původní profesí švadlena. Byla by škoda nevyužít jejích zkušeností,“ konstatoval ředitel ZŠ Bruntál, Okružní 38 Leoš Sekanina, který je taktéž koordinátorem školního podnikatelského inkubátoru. Děti budou v inkubátorech pracovat ve vyučování i ve svém volném čase.
Podstatou celého projektu je vzájemná česko-polská spolupráce s cílem zvýšit uplatnitelnost absolventů škol na společném příhraničním trhu. Obdobné aktivity nyní probíhají také v polských školách, které se do projektu zapojily. V budoucnu je v plánu setkávání českých a polských účastníků, podnikatelské kempy, přednášky a workshopy pro žáky a vyučující.